تبلیغات
دانلود رایگان نرم افزار - فیلم شکوه تخت جمشید
دانلود رایگان نرم افزار
هدف ما جلب رضایت شماست
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من

شکوه تخت جمشید اولین فیلم مستند ایرانی است که با اتکا به شیوه دیجیتال انیمیشن  ساخته شده است. این فیلم که با سرمایه خصوصی تولید شده است یک تولید ارزشمند و اثری پیشگام است. تقریبا نیمی از فیلم متکی به تصویرسازی دیجیتالی است و بیینده در برابر تصویرهایی که در آنها ویرانه های تخت جمشید به کاخهای زیبا و غول پیکر تبدیل می شوند احساس اعجاب می کند

از کاخهای بازسازی شده در این فیلم گاه یکی دو سه ستون باقی مانده است و گاه ردیفی از پایه ستون هایی که تنها طرحی مبهم از اصل به دست می دهند. برای بازساختن این کاخها و مجموعه تخت جمشید مطالعات بسیاری از باستانشاسان دستمایه کار بوده است. گروهی از برجسته ترین آنها مانند علیرضا شاپور شهبازی، عباس علیزاده، ریچارد فرای و چند تنی دیگر در این فیلم حضور دارند و به معرفی قسمت های مختلف تخت جمشید می پردازند.

http://www.yasiupload.com/uploads/1390/www.yasiupload.com-13113534331.jpg


فرزین رضائیان تهیه کننده و کارگردان این فیلم که مدتها در آمریکا زیسته است برای تهیه این فیلم از یاری بسیاری از کارشناسان آمریکایی، بریتانیایی و فرانسوی بهره برده است و به مهمترین موزه های جهان مانند لوور، آرمیتاژ، متروپولیتن نیویورک و مانند آنها برای تهیه عکس و فیلم مراجعه کرده است.

شکوه تخت جمشید که بر روی لوح فشرده ( و در دو نسخه فارسی و انگلیسی) عرضه می شود همراه با کتابی است با همین عنوان که آن هم در صنعت نشر ایران از طراحی کم نظیری بهره برده است. کتاب که به دو زبان فارسی و انگلیسی و چاپ تهران است، فشرده ای از اطلاعات فیلم را همراه با عکس هایی از اصل و صورت بازسازی شده کاخ ها در بر دارد و برای همین هدف طوری طراحی شده است که خواننده بتواند بسادگی از صورت اصل به صورت بازسازی شده منتقل شود. در واقع تمام صورت های بازسازی شده بر روی طلق چاپ شده اما طوری که قسمت های باقیمانده از هر کاخ از صفحه کاغذی زیرین که همان کاخ را به صورت امروزی اش نشان می دهد دیده شود

 

مشخصات فیلم:

شکوه تخت جمشید، ۲ سی دی، فارسی/انگلیسی، ۴۱ دقیقه

تهیه کننده: فرزین رضائیان و حسین حضرتی؛ فیلمبردار: جهان بخش مهربخش و محمدرضا ساعتچی؛ تصویرسازی دیجیتال: مرتضی یاهو و میثم کشاورز؛ تدوین: فرزین رضائیان و مرتضی یاهو؛ کارگردان: فرزین رضائیان؛ تولید: شرکت طلوع ابتکارات تصویری
از زمانی که هنر تصویر سازی دیجیتالی به مرحله ای رسیده است که پویانمایی از راه آن ممکن شده است، بسیاری از فیلم های سینمایی و مستند و همچنین انواع بازی های کامپیوتری از آن بهره برده اند. بجز بهره برداری های گسترده هالیوودی که امروزه در فیلم هایی از ماتریس گرفته تا بت من و جنگ ستارگان دیده می شود، باستانشناسان نیز به این شیوه توجه خاصی نشان می دهند.
بازسازی ویرانه های باستانی به صورت هر چه شبیه تر به اصل امروز یکی از زمینه های مهم کاربرد تصویرسازی و پویانمایی دیجیتالی است. آثار متعددی از شمار فیلم های مستندی که به مطالعات باستانشناختی می پردازند امروزه از هنر گرافیک کامپیوتری استفاده می کنند. با رشد این فن در میان ایرانیان آنها نیز گام هایی را برای بازسازی آثار باستانی خود از این طریق بر می دارند.
تخت جمشید چنانکه بود
شکوه تخت جمشید اولین فیلم مستند ایرانی است که با اتکا به این شیوه تازه ساخته شده است. در یک ارزیابی اجمالی باید گفت که این فیلم که با سرمایه خصوصی تولید شده است یک تولید ارزشمند و اثری پیشگام است. تقریبا نیمی از فیلم متکی به تصویرسازی دیجیتالی است و بیینده در برابر تصویرهایی که در آنها ویرانه های تخت جمشید به کاخهای زیبا و غول پیکر تبدیل می شوند احساس اعجاب می کند.

http://www.yasiupload.com/uploads/1390/www.yasiupload.com-13113534336.jpg
شاه بر تخت، بازسازی دیجیتالی یکی از نقوش تخت جمشید - عکس از کتاب شکوه تخت جمشید

http://www.yasiupload.com/uploads/1390/www.yasiupload.com-13113534333.jpg

از کاخهای بازسازی شده در این فیلم گاه یکی دو سه ستون باقی مانده است و گاه ردیفی از پایه ستون هایی که تنها طرحی مبهم از اصل به دست می دهند. برای بازساختن این کاخها و مجموعه تخت جمشید مطالعات بسیاری از باستانشاسان دستمایه کار بوده است. گروهی از برجسته ترین آنها مانند علیرضا شاپور شهبازی، عباس علیزاده، ریچارد فرای و چند تنی دیگر در این فیلم حضور دارند و به معرفی قسمت های مختلف تخت جمشید می پردازند.
فرزین رضائیان تهیه کننده و کارگردان این فیلم که مدتها در آمریکا زیسته است برای تهیه این فیلم از یاری بسیاری از کارشناسان آمریکایی، بریتانیایی و فرانسوی بهره برده است و به مهمترین موزه های جهان مانند لوور، آرمیتاژ، متروپولیتن نیویورک و مانند آنها برای تهیه عکس و فیلم مراجعه کرده است.
تیم ایرانی
اهمیت کار آقای رضائیان بجز درک بموقع از نیاز به چنین کاری آن است که فیلم خود را با همیاری تیمی از هنرمندان و سینماگران ایرانی تهیه کرده است. تمام تصاویر دیجیتالی فیلم کار میثم کشاورز و مرتضی یاهو از گرافیست های ایرانی است که ذوق بسیار و دقت قابل تحسینی در هنر تصویرسازی بر اساس مدارک و شواهد باستانشناختی به کار برده اند و در واقع این هنر را در ایران گام بلندی به جلو برده اند. عکس ها و فیلمبرداری نیز کار یک گروه ایرانی است.
شکوه تخت جمشید که بر روی لوح فشرده ( و در دو نسخه فارسی و انگلیسی) عرضه می شود همراه با کتابی است با همین عنوان که آن هم در صنعت نشر ایران از طراحی کم نظیری بهره برده است. کتاب که به دو زبان فارسی و انگلیسی و چاپ تهران است، فشرده ای از اطلاعات فیلم را همراه با عکس هایی از اصل و صورت بازسازی شده کاخ ها در بر دارد و برای همین هدف طوری طراحی شده است که خواننده بتواند بسادگی از صورت اصل به صورت بازسازی شده منتقل شود. در واقع تمام صورت های بازسازی شده بر روی طلق چاپ شده اما طوری که قسمت های باقیمانده از هر کاخ از صفحه کاغذی زیرین که همان کاخ را به صورت امروزی اش نشان می دهد دیده شود.
تخیل، اسطوره و باستانشناسی
فیلم همانطور که در گفتار آن نیز آمده است با اینکه متکی بر داده های باستانشناختی است از عنصر تخیل نیز بهره برده است. طبیعی است که اطلاعات ما از روزگار هخامنشیان چندان کامل نیست که بازسازی تخت جمشید بتواند بی کم و کاست صورت گیرد. آنچه در اینجا می آوریم ملاحظاتی است که گرچه داده های باستانشناختی را لحاظ می کند اما در استفاده از عنصر تخیل و ترتیب داده ها و اولویت آنها پیشنهادهای دیگری در بردارد که برخی از آنها می توانست در همین فیلم نیز انجام شده باشد اما نگاه باستانشاختی صرف و احتمالا محدودیت امکانات فنی مانع از آن شده است.
از یک نگاه کلی، فیلم بیشتر بر داده های باستانشناختی اتکا دارد تا داده های اسطوره شناختی. به نظر می رسد که خلاهای باستانشناختی فیلم را بسیار دست به عصا کرده و در بسیاری موارد آن را به تصویر سه بعدی از نقوش دوبعدی تخت جشید تبدیل کرده است. در واقع، از عنصر تخیل و اسطوره شناسی به اندازه ای که شایسته بوده استفاده نشده است.
مشکل فضاسازی
از این نگاه که این فیلم اولین تلاش ایرانیان برای استفاده از هنر بازسازی دیجیتالی آثار باستانی است باید گفت که بازسازی معماری تخت جمشید را تا حدود زیادی با موفقیت انجام داده است. اما فیلم نمی تواند نسخه کاملی از بازسازی مورد انتظار باشد زیرا در حد کلیات باقی مانده است و چندان وارد جزئیات زندگی در کاخ ها و دکوراسیون داخلی آنها و حیات درباری و آیین های مراسمی که در آن برگزار می شده بویژه نوروز که مهمترین جشن سالانه در تخت جمشید بوده نشده است.

http://www.yasiupload.com/uploads/1390/www.yasiupload.com-13113534339.jpg

موسوم به سه دروازنمایی از یکی از کاخهای بازسازی شده

http://www.yasiupload.com/uploads/1390/www.yasiupload.com-13113534332.jpg

فضای کلی فیلم در بخش های بازسازی دیجیتالی خالی از آن شکوهی است که قرار است نشان دهد. در واقع از شکوه تخت جمشید تنها و عمدتا به عظمت کاخ ها بسنده شده و کمتر بر فضاسازی تاکید شده است. حیاط های وسیع و خلوت و بی آذین، از تخت جمشید بیشتر تصویری نزدیک به تصویر یک پادگان متروک یا دیر متروک عرضه می کند تا مکانی با هاله ای از قدسیت معنوی و ابهت زمینی. نه نشانی از انبوه مردمان و سپاهیان هست و نه رفت و آمدی از خادمان و کارگزاران. چنانکه نشانه ای از ارابه های سلطنتی و نظامی و اسبان آنها به چشم نمی خورد.
آنهمه نقوش بر دیواره های تخت جمشید گویای فضایی پر رفت و آمد و همراه با برگزاری مراسم های آیینی مختلف است. در فیلم ما شاه را - چنانکه در نقوش تخت جشید آمده - بر تخت نشسته می بینیم اما نمی بینیم که او چگونه و با چه آیینهایی وارد تخت جمشید می شده است. بیگمان بر اساس داده های تاریخی، شاه در میان جارچیان و نظامیان و ترانه خوانان و هلهله مردم و استقبال کنندگان وارد شهر و محلی می شده است. بر سر او و در مسیر او گل می افشاندند و در کناره راه اسپند و عطرهای مختلف بر منقل ها و آتشدان ها می سوختند و بر سر راه او قربانی ها می کردند.
عدم تحرک کافی

از بسیاری از مراسم درباری یا آیینی که در خود تخت جمشید هم آمده است در فیلم چشمپوشی شده است. شاه به همان صورت استاتیک که بر نقوش کتیبه ها آمده در فیلم ظاهر می شود. حرکت نشان چندانی در فیلم ندارد. بخشی از این عدم تحرک شاید به علت محدودیت های گرافیکی و توانایی های لازم برای اجرای طرحهای پر کار بوده است اما آنچه حاصل این محدودیت یا محدودیت های دیگر است تصویری شبیه شهر ارواح از تخت جمشید است.
بازسازی های غیر دیجیتالی هم که عمدتا به کمک سه چهار بازیگر صورت گرفته است تا سربازان یا سپهبدان یا گام زدن کورش یا داریوش را نشان دهد با بازی های ضعیفی انجام شده است. هیچ یک از بازیگران دارای شخصیت شاهانه یا بزرگانه نیستند و احساس حضور دوربین را به بیننده منتقل می کنند.
بخشی از حرکتهای دیگر هم شاید مطابقتی با اصل نداشته باشد و بیشتر برخاسته از نگاهی غربی و امروزی است. مثلا وقتی شاه و ملکه را شانه به شانه می بینیم که به سمت دوربین می آیند می توانیم بپرسیم که آیا واقعا در فرهنگ هخامنشی چنین اتفاقی ممکن بوده است که ملکه هم ارز و همگام با شاه حرکت کند یا این تصویر به دنیای جدید مربوط است؟
سمفونی خاموش پردیس هخامنشی
در گفتار فیلم به سمفونی معماری تخت جمشید اشاره می شود. اما زیبایی تخت جمشید تنها از سمفونی معماری آن نیست از سمفونی باغهای آن نیز هست. درخت در این فیلم غایب است. چنان که آبدان و آتشدان. اما چگونه می توان قصری بدون باغ را تصور کرد؟

باغ ایرانی از دوران باستان بخش جدایی ناپذیر معماری این سرزمین بوده است. پردیس های قصرهای هخامنشی همواره مورد تحسین مورخان یونانی - که از منابع اصلی این دوره اند- قرار داشته است. کوروش خود به باغ و باغ آرایی چندان علاقه مند بود که نام باغهای او که پردیس نامیده می شد نامی جهانی برای باغ و بهشت شده است و پاسارگاد چنانکه در فیلم می آید خود در باغی مقدس و بزرگ احاطه شده بوده است.

http://www.yasiupload.com/uploads/1390/www.yasiupload.com-13113534334.jpg

گاو از حیوانات مقدس و آیینی در عصر هخامنشی است و حضور چشمگیری در تخت جمشید دارد

درخت در نزد هخامنشیان بالاتر از فقط یک عنصر تزئینی است. درخت در نگاه آنان دارای جایگاهی آیینی است چنانکه نوشته اند که در دربار ایران درخت چنار زرینی بود که همیشه در یک جا نگهداری می شد و آن را با گوهرهایی از بخش های مختلف سرزمین های ایرانی آراسته بودند. پادشاهان در زیر این درخت بارعام می داند و مردمان برای آن ستایش و نیایش به جای می آوردند.
درست است که تخت جمشید بر صفه ای از سنگ بنا شده است. اما برای معمارانی که چنان ستون ها و سقف ها و دیوارهایی را استوار بالا برده اند خاک ریختن به اندازه و ساختن باغ و باغچه کار دشواری نبوده است. حتی اگر وجود باغ و باغچه را به دلیل ساختار سنگی تخت جمشید نفی کنیم، که تصور آن بسیار دشوار است، نمی توان جایگزین های آن را مثل گلدان های بزرگ یا درختان مصنوعی و جواهر نشان نفی کرد. ضمن آنکه گرداگرد صفه می توانسته است به صف های درختان مقدس و آیینی مانند سرو آراسته بوده باشد.
دشوار است بگوییم در تخت جمشیدی که آنهمه درختان سرو و نخل بر دیواره ها نقش شده است راهی برای حضور طبیعی درختان وجود نداشته است. مساله درخت آنچنان مهم است که برخی از محققان هر کاخ تخت جمشید را که پر از ستون های بسیار است به باغ سنگی تعبیر کرده اند.
کاخهایی تهی از حیات
کاخهای تخت جمشید تنها با برآوردن ستون ها و سرستون ها و کشیدن سقفی بر آنها بازسازی شده است. در واقع باید گفت کاخ ها تماما به سالنهای ستون دار سرپوشیده تبدیل شده است و چیزی از زندگی در کاخ درآن دیده نمی شود. در واقع هیچ نوع تقسیم بندی داخلی در کاخها وجود ندارد. بنابرین بیننده می تواند از خود بپرسد که این شاهان بزرگ قبل از اجرای یک مراسم یا بعد از خاتمه هر مراسمی کجا استراحت می کرده اند؟ اتاق کار و خواب آنها کجا بوده است. آیا کاخها اندرونی و بیرونی داشته است؟
گذشته از تقسیمات داخلی هر کاخ، هر یک از آنها دارای فضای سبز و آبدان و جای نشست و استراحت در باغ است. و گرنه از زندگی شاهی چیزی نمی ماند مگر بر تخت نشستن و دیگران را به حضور پذیرفتن. حال آنکه در تاریخ های هخامنشی گفته می شود که در تخت جمشید حتی کتابخانه ای خاص آثار دینی وجود داشته است که نسخه ای از اوستا در دوازده هزار برگ نوشته بر پوست گاو از جمله کتابهایی بوده است که در آن نگهداری می شد.
دربار در تاریکی
نورپردازی درون کاخها نیز چنان است که درون هر کاخی به تاریکی میل می کند و بسیار کم نور است. اینجا هم ممکن است گفته شود نوع معماری کاخها بیش از این اجازه ورود نور به داخل را نمی دهد. اما مشکل از یک نگاه آیینی و اسطوره ای این است که در فرهنگی که جدال نور و ظلمت اساس آن را می سازد نمی تواند محل جلوس شاه و بار عام او تاریک و کم نور باشد.
هر نوع بازسازی دیجیتالی از آثار باستانی بجز داده های باستانشناختی - که هیچگاه کامل نیستند- باید به عناصر اسطوره ای نیز به اندازه کافی بها دهد. مجموعه های معماری بازتاب دهنده مجموعه عقاید قوم نیز هستند و این بخشی نیست که بتوان آن را نادیده گرفت. به عبارت دیگر فیزیک هر معماری از متافیزیک ویژه خود برخوردار است. در بازسازی ویرانه های باستانی توجه به متاقیزیک بنا کمک بسیاری به تخیل متناسب می کند و چه بسا فقدان داده باستانشناختی را جبران خواهد کرد.
الگوهای تخت جمشید
از نگاه باستانشناختی صرف هم ایراد اساسی در فیلم کم توجهی به الگوهای معماری تحت جمشید است. شواهد متعدد در دست است که تخت جمشید بر الگوی معماری ها و نقوش آشوری-بابلی-ایلامی ساخته شده است. فیلم در این زمینه تقریبا ساکت است.

http://www.yasiupload.com/uploads/1390/www.yasiupload.com-131135343310.jpg

http://www.yasiupload.com/uploads/1390/www.yasiupload.com-13113534335.jpg

 

گرچه در گفتار فیلم و توضیح بعضی از کارشناسان به این تاثیرپذیری اشاره می شود اما فیلم چیزی از نمونه های مشابه تحت جمشید در معماری سرزمین های دیگر هخامنشی یا همسایگان تاریخی آن ارائه و تصویر نمی کند.
نشان دادن آثار مشابه تخت جمشید است که جایگاه خاص این مجموعه را در معماری عصر باستان مشخص می کند و میزان داد و گرفت آن را با دیگر سبک های معماری اقوام پیش یا همزمان با خود نشان می دهد.
تخت جمشید پایتخت نبود
برخی اطلاعات فیلم هم چالش برانگیز و چه بسا نادرست است. از جمله این خطای رایج که تخت جمشید را در اوایل گفتار فیلم پایتخت چهارم هخامنشی معرفی می کند. هخامنشیان سه پایتخت بیشتر نداشتند: بابل، شوش و اکباتان (هکمتانه). تخت جمشید هیچگاه پایتخت به معنایی که معمولا از پایتخت می فهمیم نبوده است. چنانکه در خود فیلم هم بعدتر گفته می شود که این مکان اهمیت آیینی داشته است. طبیعی است که صرف وجود مجموعه ای از کاخهای شاهی این مجموعه را به پایتخت تبدیل نمی کند و برای آن باید این مجموعه ویژگی شهری هم داشته باشد که بنا به اطلاعات باستانشناختی نداشته است.
در باره نام تخت جمشید و سابقه آن هم فیلم تنها یک روایت را بیان می کند. نام این مجموعه دوره های مختلفی را پشت سر گذاشته ولی مسلما نام تخت جمشید برای آن جدید است. چنانکه می دانیم در زمان ابن بلخی (مولف فارسنامه در قرن ششم) به این مجموعه “هزار ستون” گفته می شده است.
فیلم با آتش سوزی در تخت جمشید به دست الکساندر مقدونی پایان می گیرد اما اگر تخت جمشید پایتخت نبوده است حضور الکساندر در آنجا - که با پرسپولیس (شهر پارس/پارسه) پایتخت هخامنشی تطبیق شده - نیز در پرده ابهام و تردید قرار می گیرد. فیلم هیچ اشاره ای به اینکه این موضوع محل اختلاف است ندارد و آن را همچون یک امر مسلم تاریخی مطرح می سازد. به همین ترتیب، اینکه گفته می شود “پارسه شهری بی دفاع بود” از دقت کافی برخوردار نیست. زیرا شهرها آنهم شهرهای مهم شاهی همواره دارای باروی دفاعی بودند و اگر تخت جمشید بی دفاع بود خود گواهی بر آن است که شهر نبود.
نگاه ایرانی
به هر حال این ملاحظات چیزی از ارزش پیشگامی این فیلم در حوزه بازسازی دیجیتالی تخت جمشید نمی کاهد. اما مثل هر بازسازی تاریخی همواره با چالش های جدی روبرو ست. چالش هایی که اگر چه ممکن است پایان ناپذیر جلوه کند اما حاصل آن برای ارتقای کارهایی از این دست می تواند مفید افتد. ایرانیان در این زمینه نوپدید تازه وارد شده اند و طبیعی است که بحث و نقد کافی - خارج از حلقه تولید فیلم - در باره شیوه کار انجام نشده است. به طور طبیعی در کارهای نخستین آنچه تا امروز بحث شده و عمدتا به آرا و نگاه پژوهشگران غربی متکی است انعکاس می یابد. نگاه ایرانی چیزی است که پس از این باید به این مجموعه از بحث و نقدها اضافه شود. نگاهی که در آرای و آثار کسانی مانند مهرداد بهار بازتاب یافته است.

http://www.yasiupload.com/uploads/1390/www.yasiupload.com-13113537241.jpg

در زیر قسمتی از فیلم قابل مشاهده است

نوع مطلب : دانلود فیلم های بسیار ایرانی، 
برچسب ها : فیلم شکوه تخت جمشید،
لینک های مرتبط :
مهدی اخوان
جمعه 31 تیر 1390
شنبه 1 تیر 1398 12:53 ب.ظ

Wonderful info. Many thanks.
cialis qualitat cialis 20 mg where to buy cialis in ontario rx cialis para comprar cialis manufacturer coupon we choice cialis uk viagra cialis levitra india cialis 100mg cost look here cialis cheap canada click here to buy cialis
پنجشنبه 30 خرداد 1398 11:58 ق.ظ

Nicely put, With thanks.
free cialis cialis generico online cialis therapie cialis uk cialis wir preise cialis daily reviews when can i take another cialis generic for cialis look here cialis order on line cialis taglich
چهارشنبه 29 خرداد 1398 06:07 ب.ظ

Cheers! Excellent information!
get cheap cialis comprar cialis 10 espa241a cialis 20mg prix en pharmacie cialis generico milano cialis rezeptfrei sterreich trusted tabled cialis softabs cialis vs viagra tadalafil 5mg we recommend cialis info generico cialis mexico
چهارشنبه 29 خرداد 1398 01:54 ق.ظ

This is nicely put! .
cialis therapie wow cialis 20 cialis daily reviews buy online cialis 5mg cialis 05 tadalafil 20 mg cialis pills click here take cialis cialis tablets australia buy cialis cheap 10 mg
سه شنبه 28 خرداد 1398 03:10 ق.ظ

Appreciate it! Plenty of stuff.

low dose cialis blood pressure cialis for sale south africa cialis kaufen bankberweisung viagra or cialis weblink price cialis cialis price in bangalore sublingual cialis online cialis sans ordonnance link for you cialis price opinioni cialis generico
جمعه 24 خرداد 1398 01:53 ب.ظ

Thanks a lot. Valuable stuff.
costo in farmacia cialis generic low dose cialis cialis 30 day sample cialis 30 day sample best generic drugs cialis cialis generico lilly cialis usa cost bulk cialis viagra vs cialis cialis tadalafil online
چهارشنبه 22 خرداد 1398 07:51 ب.ظ

This is nicely put. !
cialis 5 mg schweiz cialis kaufen cialis prezzo di mercato cialis 20 mg effectiveness cialis 5 effetti collaterali we choice cialis pfizer india cialis generico venta de cialis canada cialis super acti estudios de cialis genricos
یکشنبه 19 خرداد 1398 12:32 ب.ظ

Many thanks! Numerous postings!

cialis generico milano sialis generic cialis soft gels cialis 10mg prix pharmaci cialis lilly tadalafi buy brand cialis cheap cialis generico en mexico we like it cialis soft gel price cialis wal mart pharmacy discount cialis
شنبه 18 خرداد 1398 07:00 ق.ظ

You actually mentioned that very well!
cialis coupons printable cialis generique 5 mg achat cialis en itali legalidad de comprar cialis cialis australian price only best offers 100mg cialis cialis online napol what is cialis cialis 5 mg buy buy cialis uk no prescription
شنبه 24 فروردین 1398 12:10 ق.ظ

Regards! Very good stuff!
Canadian Pharmacy USA are canadian online pharmacies safe canadian drug canadian pharcharmy online24 best canadian pharmacy canada online pharmacy drugstore online canada best canadian pharmacy buy viagrow pro northwest pharmacies mail order
جمعه 16 آذر 1397 08:07 ق.ظ

Helpful data. With thanks.
cialis price thailand cialis 20 mg effectiveness cialis cuantos mg hay sialis cialis tablets for sale how to buy cialis online usa how to buy cialis online usa cialis sale online free generic cialis bulk cialis
پنجشنبه 15 آذر 1397 12:58 ب.ظ

You've made your point extremely clearly..
cialis prices purchasing cialis on the internet discount cialis achat cialis en itali we choice free trial of cialis cialis prezzo in linea basso safe dosage for cialis cialis online holland tadalafil 10 mg we choice cialis pfizer india
سه شنبه 13 آذر 1397 05:50 ق.ظ

Cheers, I appreciate it.
low dose cialis blood pressure cialis generic cialis alternative cialis official site free cialis cialis 5 mg schweiz cialis generique when can i take another cialis generic cialis at walmart cialis para que sirve
یکشنبه 11 آذر 1397 05:06 ق.ظ

Many thanks! Terrific stuff!
buy cialis buy cialis cialis 5 mg buy precios de cialis generico cialis usa cost miglior cialis generico how does cialis work cialis 20 mg cost i recommend cialis generico generic cialis 20mg uk
شنبه 10 آذر 1397 05:45 ب.ظ

Fantastic information. Kudos.
tarif cialis france cialis generico postepay costo in farmacia cialis only best offers cialis use tadalafil 20 mg cialis usa cost generic cialis at walmart cialis 30 day trial coupon cialis tadalafil cialis free trial
شنبه 10 آذر 1397 04:43 ق.ظ

This is nicely said. .
cialis y deporte effetti del cialis cialis canadian drugs cialis 5 mg buy generic cialis tadalafil generic generic cialis with dapoxetine we choice free trial of cialis price cialis best cialis 20 mg cut in half
جمعه 9 آذر 1397 05:42 ق.ظ

Whoa quite a lot of terrific material.
we recommend cialis info legalidad de comprar cialis where do you buy cialis acquistare cialis internet cialis prezzo di mercato cialis farmacias guadalajara cialis australian price compare prices cialis uk we recommend cialis best buy cialis online
پنجشنبه 8 آذر 1397 06:23 ب.ظ

Thanks, Great information!
warnings for cialis tadalafil 20mg cialis canada on line cialis canada on line order a sample of cialis cialis manufacturer coupon prezzo di cialis in bulgaria cialis name brand cheap precios de cialis generico cialis rezeptfrei
پنجشنبه 8 آذر 1397 06:33 ق.ظ

You expressed this effectively.
canadian cialis free cialis what is cialis chinese cialis 50 mg cialis cuantos mg hay generic cialis with dapoxetine acheter cialis meilleur pri we choice cialis pfizer india viagra or cialis cialis 5 mg
چهارشنبه 7 آذر 1397 05:32 ب.ظ

Superb info. Appreciate it.
acheter cialis kamagra only now cialis for sale in us viagra vs cialis vs levitra viagra vs cialis vs levitra click now buy cialis brand cialis great britain generic cialis review uk generic cialis 20mg uk brand cialis nl cilas
چهارشنبه 7 آذر 1397 05:58 ق.ظ

You actually suggested that effectively.
cialis pills boards cialis patent expiration cialis venta a domicilio 200 cialis coupon look here cialis order on line cialis patent expiration free generic cialis buying brand cialis online purchasing cialis on the internet cialis wir preise
جمعه 20 مهر 1397 02:07 ب.ظ

Amazing a lot of helpful tips!
levitra prices buy generic levitra buy generic levitra vardenafil levitra 20 mg bayer prezzo buy 10 mg levitra buy levitra buy levitra 10mg buy generic levitra buy 10 mg levitra
یکشنبه 8 مهر 1397 10:18 ب.ظ

Great forum posts. Thank you.
cialis sale online cialis uk cialis kaufen bankberweisung achat cialis en itali generico cialis mexico cialis 5 effetti collaterali opinioni cialis generico cialis en 24 hora cialis et insomni cialis 5 mg funziona
یکشنبه 1 مهر 1397 02:56 ق.ظ

Whoa many of amazing information.
canada vagra canada online pharmacies reviews canadian medications 247 drugstore online shopping the best canadian online pharmacies canadian mail order pharmacies canadian drugs trust pharmacy canada reviews canadian pharmacycanadian pharmacy canadian medications online
پنجشنبه 15 شهریور 1397 03:50 ب.ظ

Terrific facts. Thank you.
where do you buy cialis cialis pas cher paris viagra cialis levitra cialis purchasing where cheapest cialis cialis en 24 hora cialis prices venta de cialis canada cialis online tadalafil generic
چهارشنبه 14 شهریور 1397 06:51 ق.ظ

Whoa quite a lot of useful information.
canadian medications 247 online drug store pharmacy canada plus canada medication canadian mail order pharmacies canadian pharmacies prescriptions from canada without drugstore online canada drugs online canadian discount pharmacies in canada
دوشنبه 12 شهریور 1397 08:47 ق.ظ

You said this fantastically.
acheter cialis kamagra cialis 5 mg effetti collateral generic cialis review uk tarif cialis france cialis generico en mexico cialis great britain cipla cialis online tadalafil 20mg tarif cialis france pastillas cialis y alcoho
سه شنبه 23 مرداد 1397 06:20 ق.ظ

You revealed this really well!
how to buy viagra online natural viagra where can you buy viagra online safely buy viagra online uk cheap get viagra cheap where to buy viagra online without prescription buying viagra online viagra purchase online buy viagra from canada buy viagra soft
دوشنبه 7 خرداد 1397 09:30 ق.ظ

Fine write ups. Thank you.
buying brand cialis online cialis generic availability overnight cialis tadalafil generic cialis pill online acheter cialis kamagra enter site very cheap cialis cialis sicuro in linea cialis para que sirve click here to buy cialis comprar cialis navarr
پنجشنبه 20 اردیبهشت 1397 10:10 ق.ظ

Cheers, Quite a lot of material!

only here cialis pills viagra vs cialis cialis super kamagra cialis tadalafil online cialis 200 dollar savings card brand cialis generic generic cialis cialis 20 mg effectiveness cialis generico milano fast cialis online
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


نمایش نظرات 1 تا 30


آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی