دانلود رایگان نرم افزار
هدف ما جلب رضایت شماست
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من

وقتی روبات معنی دست‌دادن را می‌فهمد
با افزایش توانایی روبات‌ها و استفاده آن‌ها از توانایی‌های بینایی و شنوایی، پژوهشگران درتلاشند احساس لامسه را نیز به این ماشین‌ها بیافزایند. پوست مصنوعی، یکی از تازه‌ترین دستاوردهای روباتیک به شمار می‌رود.


وقتی روبات معنی دست‌دادن را می‌فهمد

با افزایش توانایی روبات‌ها و استفاده آن‌ها از توانایی‌های بینایی و شنوایی، پژوهشگران درتلاشند احساس لامسه را نیز به این ماشین‌ها بیافزایند. پوست مصنوعی، یكی از تازه‌ترین دستاوردهای روباتیك به شمار می‌رود.

ابوالفضل كریمی: شاید پوست یكی از تعیین كننده‌ترین معیارها برای زیبایی باشد ، اما برای روبات‌ها طراحی یك پوست كارآمد می‌تواند نقش مهمی در مقبولیت آن‌ها در اجتماع بازی كند. یك پوشش حساس به تماس می‌تواند از آسیب وارد كردن تصادفی این روبات‌ها به دیگران پیشگیری كند.

به گزارش نیوساینتیست، در ماه می / اردیبهشت ، تیمی از موسسه تكنولوژی ایتالیا، آی.آی.تی در جنوآ اولین پوست حساس به لمس را كه برای روبات انسان‌نمای iCub طراحی شده است به آزمایشگاه‌های سراسر اروپا خواهد فرستاد. آی.آی.تی و شركایش توانسته‌اند سنسورهای قابل انعطافی را بسازند كه روبات‌ها را قادر به لمس دنیای اطرافشان می‌كند.

جورجیو متا دانشمندان روبوتیك در آی.آی.تی در این باره گفت: «پوست یكی از تكنولوژی‌هایی بود كه كمبود آن در روبات‌های انسان‌نما احساس می‌شد. یكی از اهداف ساخت این روبات‌ها ارتباط آسان و نزدیك با انسان است. اما این موضوع زمانی امكان‌پذیر است كه روبات از آن‌چه توسط اعضای موتوری قدرتمندش لمس می‌كند، آگاه باشد».

پوستی از سیلیكون
متخصصان روباتیك تاكنون روش‌های متعددی را امتحان كرده‌اند تا بتوانند یك پوست حسگر بسازند. در نمونه‌های اولیه مانند روبات CB2 كه در دانشگاه اوزاكای ژاپن طراحی شده، چند صد سنسور داخل یك پوست سیلیكونی قرار گرفت.
ریچارد واكر از موسسه Shadow Robot واقع در لندن گفت: «اكنون روش‌های بسیار زیادی برای حس كردن در حال پدیدار شدن هستند. اما تا زمانی كه این روش‌ها روی روبات‌های متعددی آزمایش نشوند، نمی‌توان گفت كدام یك از آن‌ها برای چه كاربردی مناسب هستند».

متا می‌گوید: «علاوه بر این ، معیارهای زیادی وجود دارد كه باید در پوست وجود داشته باشد. برای مثال پوست باید قابل انعطاف باشد، مساحت زیادی را بپوشاند و قادر باشد حتی كوچك‌ترین تماس‌ها را در هرجایی روی خود تشخیص دهد».

iClub
یك روبات انسانن‌ما و در اندازه یك كودك سه و نیم ساله است. بودجه این پروژه توسط كمیسیون اروپا تامین شده است. خصوصیات تكنیكی iCub كاملا متن باز بوده و تاكنون بیش از 15 آزمایشگاه در سراسر اروپا نمونه‌های خود از این روبات را ساخته‌اند. بنابراین آی.آی.تی برای تست كردن پوست طراحی شده خود روبات‌های زیادی در اختیار خواهد داشت.

این پوست از بوردهای مثلثی شكل قابل انعطافی ساخته شده كه مدارهای الكتریكی روی آن چاپ شده است . این بوردها به عنوان سنسور عمل كرده و قسمت زیادی از بدنه iCub را می‌پوشاند. هر مثلت قابل انعطاف 3 سانتی‌متر است و دارای 12 اتصال مسی خازنی است. بین این بردها و لایه خارجی كه از جنس لیكراست و یك تماس فلزی بین هر كدام از این اتصالات مسی برقرار می‌كند، یك لایه لاستیك سلیكونی به عنوان جدا كننده قرار می‌گیرد . لایه لیكرا و مدارهای قابل انعطاف دو طرف خازن‌های حس كننده فشار این پوست را تشكیل می‌دهند.

با این شیوه طراحی ، 12 پیكسل لمسی یا taxel در هر مثلث حس خواهد شد. این دقت taxel می‌توان الگوهایی مانند چنگ انسان را روی بازوی روبات تشخیص داد.

این روبات می‌تواند فشاری به اندازه وزن یك گرم را روی هر taxel حس كند. هم‌چنین این پوست به سنسورهای حس كننده دما كه از نیمه‌رساناها ساخته شده‌اند نیز مجهز است. قرار است اولین نمونه از این پوست در ماه می / اردیبهشت ارائه شود.

آی. آی. تی همچنین تصمیم دارد یك لایه از پلیمر پیزوالكتریك یا PVDF به این پوست اضافه كند. زیرا سنسورهای خازنی فقط فشار مطلق را اندازه‌گیری می‌كنند، اما PVDF‌ها در هنگام تغییر شكل بر اثر تماس ولتاژی تولید می‌كنند كه از آن می‌توان برای تخمین نرخ تغییرات فشار استفاده كرد.

بنابراین اگر یك روبات نوك انگشتش را روی یك سطح بكشد ، می‌توان با كمك لرزشی كه در اثر اصطحكاك تولید می‌شود جنس سطح را حدس زد. با چنین حساسیتی می‌توان تخمین زد كه چه میزان نیرو برای بلند كردن اشیا مختلف مانند یك بشقاب چینی لغزنده لازم است.

پوست كوانتومی
فیلیپ تیسام، رئیس شركت بریتانیایی پراتك در شمال یورك شایر چندان علاقه‌ای به پوست‌های حسگر كه با خازن‌ها ساخته شده‌اند ندارد ، چرا كه معتقد است بر اثر استفاده پی در پی ، این پوست‌ها حساسیت خود را از دست می‌دهند.

پراتك در عوض یك ماده الاستیك و كشی را به نام كامپوزیت تونلی كوآنتومی QTC معرفی كرده است. این محصول از یك لایه پلیمری مانند لاستیك سیلیكونی تشكیل شده كه توسط نانوذرات میخی نیكل پر شده است. یك ولتاژ در سراسر این پوست منتشر می‌شود و زمانی كه فشرده می‌شود، همراه با كوچك شدن پلیمر ، فاصله بین نانوذرات تغییر پیدا كرده و باعث جریان پیدا كردن الكترون‌ها یا تونل شدن آن‌ها از یك نانوذره به ناحیه بعدی كه در حال لمس شدن است می‌شود. مقاومت الكتریكی این ماده سریعا كاهش پیدا می‌كند و به نسبت نیرویی كه به سطح وارد شده، می‌توان میزان تماس را اندازه‌گیری كرد.

در آزمایشگاه رسانه‌ای موسسه تكنولوژی ماساچوست، ام.آی.تی، آدام ویتسون در حال ساخت یك پوست حس‌گر مبتنی بر QTC برای شركت‌های روبات‌سازی تجاری است. اما به جای استفاده از یك پوست سخت و چسبان ، ویتون از یك پوشش رهاتر استفاده كرده كه بیشتر شبیه به لباس است.

اما قابلیت‌های شگفت‌انگیز دیگری نیز می‌تواند توسط QTC‌ها پیاده‌سازی شود . برای مثال می‌توان از QTC به عنوان یك بینی الكتریكی استفاده كرد.

در صورتی كه پلیمر اصلی به درستی انتخاب شود، می‌توان از واكنش‌هایی كه بین گازهای فرار شیمیایی در فضا انجام می‌شود استفاده كرده و به این ترتیب می‌توان یك بینی الكتریكی طراحی كرد كه قادر است برای مثال نشت گاز را در خانه تشخیص دهد. وینتون در این باره گفت : این بدان معناست كه ما می‌توانیم قابلیت‌هایی به روبات‌ها اضافه كنیم كه پوست خودمان قادر به انجام آن نیست.

البته این بدین معنا نیست كه پوست ما در ساخت این تكنولوژی‌های جدید تاثیرگذار نبوده است. Shadow Robot به زودی آزمایش یك سرانگشت حساس به لمس شبیه به انسان را در پایگاه راه‌اندازی Syntouch در كالیفرنیا آغاز می‌كند.
این سرانگشت از یك كیسه پر از مایع تشكیل شده است كه درست مانند یك انگشت واقعی به نظر می‌رسد و مجهز به سنسورهایی است كه می‌توان لرزش ، فشار و دما را اندازه‌گیری كند.

به هر حال هر كدام از این تكنولوژی‌ها كه با موفقیت بیشتر همراه شد، پوست‌های حس‌گر روبات‌ها می‌تواند به ما در ارتباط بهتر با این یاران انسان‌نمای آینده كمك كند.

نوع مطلب : علمی، 
برچسب ها : برندگان جایزه نوبل فیزیك از آغاز تا كنون،
لینک های مرتبط :
مهدی اخوان
یکشنبه 7 آذر 1389
شنبه 24 تیر 1396 08:11 ب.ظ
I do not know if it's just me or if everyone else experiencing issues with your site.
It seems like some of the text within your content are running off the screen.
Can someone else please comment and let me know if this is happening to them too?

This may be a problem with my web browser because I've had this happen before.
Thanks
چهارشنبه 21 تیر 1396 11:39 ب.ظ
Hi my family member! I want to say that this post is awesome,
nice written and come with almost all vital infos. I'd like to look
more posts like this.
دوشنبه 25 اردیبهشت 1396 04:41 ق.ظ
Wow that was odd. I just wrote an very long comment but after I clicked submit my comment didn't
appear. Grrrr... well I'm not writing all that over again. Anyways,
just wanted to say fantastic blog!
چهارشنبه 23 فروردین 1396 11:48 ب.ظ
Hi there to all, as I am genuinely keen of reading this
website's post to be updated on a regular basis. It
includes nice stuff.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی